12th Şub2012

En İyi 10 Sucuk

by admin

Sulandırmadığı damak, harıl harıl arzulanmadığı mide yoktur onun. Adının geçtiği yerde derin bir iştah açıklığı, parlayan gözler ve her daim sırasını ihlal eden aç yiyiciler mevcuttur.

Sucuk yemenin bir sanat olduğu çoğu zaman iddia edilse de aslında ondan çok daha öte “Gastro İbadet” bile sayılabileceğini söyleyebilirim.

Göbekli her insanın hayat arkadaşı, öğrencilerin damak tadı, kantincilerin şantaj aracı olarak ülkemize faydalı hizmetlerde sunmaktan geri kalmamaktadır. Sucuksuz bir hayat düşünmek mümkün olmadığı gibi, sabah kahvaltısını da sucuktan ayrı düşünmek benim için pek olası değildir.

Sucuğun kendisini tanıtmadan önce biraz atalarından bahsedelim isterseniz.

Latince kökenli “Salsus” (Tuzlu) kelimesinden türetildiği literatürde emrivaki olarak mevcuttur, Avrupalı sosis ile sucuk arasında bir fark göremediği için aynı isimle anıldığından pek çok ülke aynı cehaleti sergilemektedir.

Göçebe yaşayan Orta Asya’lı atalarımız tarafından üretildiği çoğu yerde özellikle Divan-ı Lügatit Türk’te geçmektedir. Homeros’un Odysseus efsanesinde askerler yine sucuk benzeri bir gıda ile beslenmektedir.

Kurutulmuş ve şişirilmiş hayvan bağırsağının içerisine kıyılmış et, yağ ve baharat çeşitlerinin konulması ile üretilmiş olması tahmin edilmektedir. Ana vatanı Güneydoğu Asya olan Sarımsağın işe girmesi ile günümüzdeki damak tadını bulan sucuk efsanevi değerini de asırlardır koruyabilme başarısını yakalamıştır.

Her ne kadar sucuk haysiyeti Afyon ve Kayseri arasına ithaf edilse de aslında bu ikisinden çok daha iyi yapabilen yörelerde mevcut bulunmaktadır.

Sucuğun güzelliğine yani lezzetine etki eden faktörleri şöyle sıralayabiliriz;

Bağırsak cinsi, yağının cinsi, etinin cinsi, baharatın cinsi, etin parçalanma şekli, yapıldığı ortam, kurutma şekli, pişirme şekli, yiyenin damak zevki, yeme süresi. Bunların yanında etin sağlandığı hayvanın cinsi ve beslenme rejimi de lezzete etki eden faktörler arasındadır.

Sucuk içerisine koyun veya keçi eti girdiği vakit kokusu pek hoş olmaz, genelde Kayseri yöresi bağırsağı koyundan elde ettiğinden tadı güzel olmasına rağmen koyun kokusu sucuğa geçtiğinden hassas kişiler tat problemi yaşamaktadır.

Afyon ve Kastamonu yöresinde manda eti kullanıldığı için bazı sucuklar sert olabilmekte lakin aroması lezzet adına harika fırsatlar sunar. Kayseri sucuğunda genelde otlanan hayvanların kesilmesi ile elde edilen sucuğun tadı da efsanedir.

Hamitabat sucuğunda kesilen hayvanın beslenmesinde ise saf ve doğal küspe kullanıldığından ve baharat az karar konulduğu için lezzeti pastırmaya daha yakındır.

Sucuğun kuruması da önemlidir. Yapıldığı yöreye göre nem oranı değişkenlik gösterdiği için sucuk alınır alınmaz tüketilmesi pekiyi olmaz, yumuşak sucuğun tüketileceği ortamda asılıp birkaç gün bekletilmesi tadının açığa çıkmasında etkilidir.

Sucuk en iyi yumurta ve ayran ile tepkime verse de yerine göre kuru fasulye, çay, gazoz ve sıcak şarapla da uyumlu bir lezzet sunabilmektedir.

Son dönemde organik bağırsak yerine plastikten suni bağırsakta kullanılmakta bu da sucuğun kurumasını geciktirdiği gibi, tadını da plastikleştirmektedir.

Sucuk bilimsel olarak içerisindeki su miktarına göre sınıflandırılsa da, su çekebilme kapasitesi taşıdığından bu sınıflandırmada çoğu zaman hatalı çıkabilmektedir. Buna göre, kuru, tam kuru, yarı kuru, az kuru türlere sahiptir. Tam kuru %30-35, yarı kuru %40-50, az kuru %50’den fazla su içerir. Geleneksel Türk sucuğu tam kuru gruba girer.

Pişme sürelerini değerlendirdiğimizde, tavada 3 yada 4 dakika ızgarada ise 4 yada 5 dakika ortalama değerlerdir. Sucuk yağının içerisinde pişerse daha yumuşak olur lakin yağ eriyerek ayrılırsa hemen ekmek arasına atılıp yenilmeli ve yaşanan zevkin tadı mutlaka hoş bir anı olarak hatırlanmalıdır.

Uzunca bir süredir test ettiğim sucuk listemi sıraladığım zaman ortaya şöyle bir sıralama çıkar.

(Sıralama tamamen bana aittir, damak tadı farklı olanlar beni çok ilgilendirmez)

1. Hamitabat Sucuğu: Tava, Izgara, Çiğ
2. Afyon Cumhuriyet Sucuğu: Tava, Izgara, Çiğ
3. Marmara Altın Sucuğu: Izgara, Çiğ
4. Kastamonu Sucuğu: Tava, Çiğ
5. Uşak Bölme Sucuğu: Tava, Izgara
6. Bayburt Kasap Sucuğu: Tava, Izgara
7. Apikoğlu Antrikot Sucuk: Tava, Izgara, Çiğ
8. Kayseri Sucuğu: Tava, Izgara, Çiğ
9. İkbal Sucuğu: Tava, Izgara, Çiğ
10. Ege Türk Sucuğu: Tava, Izgara, Çiğ
Afiyet olsun…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


five − = 2

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>